znp_sm_post_rocznica

obraz wyświetlany - przed rozpoczęciem

W dniu 1 października 2021r. uroczystości rozpoczęły się złożeniem  kwiatów na Cmentarzu Rakowickim, na grobach:

• Stanisława Nowaka – założyciela Związku i pierwszego Prezesa
  • Władysława Sieńko – Prezesa Okręgu Krakowskiego ZNP
  • Andrzeja Ujejskiego – wieloletniego Prezesa Okręgu Małopolskiego ZNP_MG_4102         Grób Nowaka_MG_4097 _MG_4105

sieńko

2 października  rano, na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego Członkowie Zarządu Głównego i Zarządu Okręgu Małopolskiego uczestniczyli w wykonaniu pamiątkowych zdjęć, podobnych do archiwalnego zdjęcia z 1930 roku.

zbiorowe 1930    zbiorowe - ZG

na dziedzińcu UJ

Następnie, o godz. 12:00,  w Centrum Dydaktyki AGH odbyła się uroczystość z udziałem Zarządu Głównego, Zarządu Okręgu Małopolskiego i  wielu znakomitych Gości w tym: Rektora AGH, prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa, Senatora RP, Pana Jerzego Fedorowicza, Dyrektora Generalnego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Pana Szymona Strzelichowskiego, wiceprezydent Krakowa – Anną Korfel – Jasińską, Przewodniczącego OPZZ, Andrzeja Radzikowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa – Dominika Jaśkowca, Przewodniczących Klubów Radnych, Przewodniczącego Rady Wojewódzkiej OPZZ – Józefa Króla, Rektorów krakowskich uczelni, byłych prezesów ZNP, prezesów organizacji uczelnianych ZNP oraz zaproszonych gości nagrodzonych medalami, odznaczeniami, wyróżnieniami…

Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym, hołd oddały sztandary Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Okręgu Małopolskiego ZNP._H3A0310

Głos zabierali: Prezes Arkadiusz Boroń, Prezes Sławomir Broniarz, Rektor prof. Jerzy Lis, wiceprezydent Anna Korfel – Jasińska, przewodniczący Andrzej Radzikowski.

_H3A9898

Prof Lis rektor AGH       A Boroń przemawia _H3A9746    _MG_4196

80 rocznica TON

W trakcie uroczystości zebrani mieli okazję wysłuchać m.in. referatu okolicznościowego o historii ZNP i Tajnej Organizacji Nauczycielskiej ( działającej w latach 1939-45),wygłoszonego przez prof. Kazimiera Karolczaka. Mogli również  obejrzeć fragment filmu historycznego zrealizowanego na zlecenie Okręgu Małopolskiego ZNP ( całość tu: https://www.youtube.com/watch?v=-0U1r-DwaL0) oraz nagrodzić brawami wyróżnionych: Medalem TON, Medalem KEN, Złotą Odznaką ZNP, wyróżnieniami za udział w konkursie „Pamięć i upowszechnienie wiedzy o tajnym nauczaniu”, odbierających legitymacje ZNP nowych członków oraz medale pamiątkowe „Gloria radices sulphureum” ( te ostatnie  z rąk przedstawicieli Związku Piłsudczyków).

Uroczystość została zakończona odśpiewaniem Hymnu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W holu goście mieli okazję obejrzeć dwie okolicznościowe wystawy:

wystawa 3    wystawa 2

zdjęcia: własne oraz 37-nowe-logo-loff-2