*********************************************************************************************************************************

Galeria zdjęć: Krynica 2023

Organizatorem spotkania Zarządu i Przewodniczących Oddziałowych SEiR ZNP w Krynicy była kol. Halina Bryg – Przewodnicząca Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP.

Spotkanie odbyło się 24 i 25 października br. w którym uczestniczyły 44 osoby. Gośćmi zaproszonymi byli: kol. Arkadiusz Boroń – Prezes Okręgu Małopolskiego ZNP, oraz kronikarki Oddziałowych SEiR ZNP: Maria Kramarczyk  – Oświęcim, Aleksandra Trojak – Tarnów, Teresa Burgieł Szczucin, Elżbieta Krzykawska – Wadowice, Barbara Waryłło, Sucha Beskidzka, Marta Juszczak – Kraków – Podgórze

Prezes ZNP Arkadiusz Boroń wręczył kronikarkom pamiątkowe dyplomy i podziękował za osobisty wkład pracy, zaangażowaniei kultywowanie tradycji Związku.

Kol. Halina Skubera podzieliła się swoim wycinkiem działalności, że na jej wniosek kol. Anna Kurdziel była Przewodnicząca Sekcji Oddziałowej w Alwerni została wpisana do Złotej Księgi Gminy Alwernia przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Tomaszewskiego i Panią Burmistrz Beatę Nadzieja – Szpila. Ta piękna i ważna uroczystość odbyła się na spotkaniu SEiR ZNP z okazji Dnia Nauczyciela, w którym uczestniczył kol. Arkadiusz Boroń – Prezes Okręgu Małopolskiego.

Kol Zbigniew Makulec złożył relację z Małopolskiej Spartakiady Sportowej oraz przedstawił propozycję Jubileuszowej X Małopolskiej Spartakiady w 2024r

Kol. Maria Kramarczyk – autorka wielu artykułów i publikacji o TON podzieliła się dobra wiadomością , że na wniosek Prezesa Okręgu Małopolskiego Arkadiusza Boronia powstanie w Krakowie I Muzeum Tajnego Nauczania.

Kol. Halina Bryg podała terminy dotyczące kampanii sprawozdawczo – wyborczej w przyszłym roku, podziękowała wszystkim za współpracę.

 

Kol. Ewa Adamska podała terminy wycieczek planowanych w roku 2024 ( Bułgaria – Stambuł, Maroco – Casablanka).

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Jubileusz „CARPE DIEM”

W marcu w 2003r.ukazał się artykuł „Droga do ludzkich serc” Pani Małgorzaty Palińskiej, w którym pisze „Atmosfera pogody, życzliwości i uśmiechu, o którym śpiewali limanowscy emeryci dobrze wróży ich przyszłej działalności, bo przecież uśmiech najkrótszą najprostszą jest drogą do szczęścia do ludzkich serc„. Zespół zadebiutował swą działalność piosenką „Są jeszcze” i tak to się zaczęło…..

Chór powstał 13.02 2003r jako chór dwugłosowy. Liczył 19 członków Początkowa występował pod nazwami : „Ale Babki”, „Złote Nutki”.

Nazwę „Carpe Diem” przyjął po utworzeniu chóru czterogłosowego.  Większość członków chóru należy do niego od samego początku. Jest to zżyta szanująca się grupa dzieląca z sobą

radości i smutki w myśl słów Mariana Hemara „W życiu tak się wszystko z sobą splata, czarna nitka i różowa nić, obecne chwile i minione lata, i to co było , z tym, co może być”.

Chór „Carpe Diem” od początku istnienia uczestniczy w życiu miasta i regionu,
w uroczystościach związkowych, kościelnych w kraju i za granicą – Węgry. Słowacja – Dolny Kubin. Do tej pory dał  172 koncerty. Śpiewamy o miłości, przyjaźni, zatroskaniu i nadziei. Wykonujemy utwory regionalne ukazujące piękno Ziemi Limanowskiej, kolędy, pastorałki, pieśni patriotyczne, ludowe

W swoim dorobku mamy nagrany krążek z kolędami i pastorałkami własnego regionu.

Z okazji Jubileuszu przygotowaliśmy prezentację multimedialną obrazującą działalność chóru za okres 20 lat, wykonaliśmy piosenki „Są jeszcze”, „Słońce”,  „Za Niemen”, „Po prostu dziękuję”, „Niezapomniane melodie”, „Żyjmy pełnym życiem”

Mijają lata , zostają piosenki. Naszą ideą jest ocalić od zapomnienia to, co w naszej kulturze jest piękne i godne przetrwania

Zapraszamy do galerii zdjęć : Carpe Diem

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Spotkanie Rejonu V

Spotkanie Rejonu V odbyło się w Nowym Targu, w pięknej Restauracji „Kaprys’. Nazwa Nowego Targu wywodzi się od odbywających się cotygodniowych targów (czwartki
i soboty). Miasto prawa miejskie otrzymało od króla Kazimierza Wielkiego w 1346r. Znane jest także z hokeja na lodzie.

         Rejon V obejmuje Sekcje: Jodłownik, Limanowa, Nowy Targ, Jabłonka, Zakopane. Opiekunką Rejonu jest kol. Anna Jasica – Wiceprzewodnicząca Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie.
        Organizatorką spotkania była Alina Wąchała – Członek Prezydium – Przewodnicząca SEiR ZNP w Nowym Targu

Spotkanie zaszczyciły swoją obecnością Halina Bryg – Przewodnicząca Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie Ewa Adamska – Wiceprzewodnicząca Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie Marcin Domin– Prezes ZNP w Nowym Targu, Maciej Jagiełowicz – Wiceprezes Oddziału Powiatowego ZNP w Nowym Targu Jadwiga Przybylińska –Wiceprzewodnicząca SEiR ZNP w Nowym Targu
Na obecną chwilę SEiR liczy w Nowym Targu liczy 44 członków. Sekcją w Jabłonce opiekuje się kol. Maria Chrustek – Przewodnicząca czynnych nauczycieli.
Tak Organizatorzy jak i Goście złożyli wszystkim członkom Związku i Sekcjom Oddziałowym najserdeczniejsze życzenia zdrowia, by koleżeńskie spotkania dawały wiele satysfakcji, by łączyły związkową rodzinę oraz wszelkiej pomyślności

Spotkanie było odbyło się w ciepłej, serdecznej atmosferze.
Na zakończenie podano uroczysty obiad
.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….SAM_2900 SAM_2897 SAM_2898 SAM_2899

Wystawa prac Teresy Dudziak „Czarno – Białe” w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej

wrzesień-2023

 

Artystka zaprasza zwiedzających do świata wyjątkowych grafik, udowadniając, że rzeczywistość w kontrastowych kolorach oddana z talentem i wrażliwością, prezentuje się wyjątkowo efektownie. Prace zachwycają elegancją i dynamiką, silnie oddziałując na wyobraźnię odbiorcy.

 

Teresa Dudziak (ur. w 1951 w Dobrej) jest emerytowaną nauczycielką Szkoły Podstawowej w Pasierbcu, gdzie mieszka od ponad pięćdziesięciu lat.

Zawsze żyła w niej artystyczna dusza i tak jest do dzisiaj. Uczyła plastyki, ale także działała na rzecz szkoły, kościoła, środowiska oraz osób indywidualnych.

Jest twórcza i poszukująca. Malowała pastelami, farbami witrażowymi na szkle, haftowała, szydełkowała, próbowała też techniki decupage. Robiła broszki, stroiki, a do dziś wykonuje kartki okolicznościowe.

Z pasją przez dwanaście lat dekorowała kwiatami kościół, na co dzień i od święta, także na śluby.

Od kilku lat fascynuje się rysunkiem linearnym, którym zajmowała się będąc jeszcze w Liceum Pedagogicznym w Limanowej. Porzuciła później tę technikę na rzecz prac bardziej użytkowych, związanych z pracą w szkole i rodzinnymi powinnościami. Obecnie wróciła do swojego hobby i rysuje, kiedy tylko ma czas.

Kilkakrotnie wystawiała swoje prace na wystawach zbiorowych w muzeum i w galerii miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej wraz z innymi nauczycielami. Wzięła również udział w jednej wystawie zbiorowej w Krakowie.

Obecna indywidualna wystawa „Czarno – Białe” to podsumowanie zamiłowania artystki do zabawy linią i kreską „wrażliwą”, czyli o zróżnicowanym natężeniu walorowym.

Dużą wagę przywiązuje do kompozycji, uzupełniając ją często plamą, dającą „ciężar” koloru. Stosuje perspektywę zbieżną, geometryczną, głównie w mandalach i rysowanych obiektach.

Tematyka prac pani Teresy jest przeróżna: od prozaicznych przedmiotów, zwierzątek, poprzez krajobrazy i obiekty, aż do fantazyjnych, ukrytych miedzy kreskami i światłem abstrakcyjnych przedmiotów i osób.

Rysuje czarnymi pisakami na białym kartonie, starając się by linie tworzyły niepowtarzalne kompozycje.

Niezręcznie jest mówić o sobie, ale zachęcam do obejrzenia moich – tworzonych z wielką pasją prac, w które włożyłam swój czas, cierpliwość,  temperament i przy rysowaniu których odrywam się od codziennych trosk, doznając wyciszenia i ogromnego pokoju ducha” – zaprasza artystka.

IMG_1257 k IMG_1254 k IMG_1256 k

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

„CUDA KOSMOSU” Marii Wawrzak

To już czwarta wystawa obrazów Marii Wawrzak w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie. Artystka – z wykształcenia biolog – swoje pasje i talenty rozwinęła po zakończeniu pracy zawodowej, maluje od 2010 roku.

Artystyczne umiejętności i zdolności doskonali w Klubie „Kuźnia” pod kierunkiem Ernesta Ogórka, w Dworku Białoprądnickim pod opieką Małgorzaty Wasilewskiej oraz w Galerii Sztuki Grodzka pod troskliwym okiem Elżbiety Jaros-Wasilewskiej. Artystka ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. W 2012 r. na międzynarodowej wystawie „Przemijanie” we Frankfurcie nad Menem otrzymała wyróżnienie.

Tematy do swojej twórczości czerpie z otaczającego świata. Jak sama wyznaje – malowanie daje Jej spokój i wyciszenie. A że obdarowana została niewątpliwym talentem – warto obejrzeć Jej najnowszą wystawę. Tym razem tematyka prezentowanych prac związana jest z Kosmosem – znajdziemy tu artystyczną wizję znanych kosmicznych fotografii, np. „Mrówka”, „Oko Boga”.

Natura jest główną inspiracją moich obrazów, …  zaś interpretacja zjawisk kosmicznych jest fascynującą tajemnicą, którą nieustannie zgłębiam poprzez odpowiednią literaturę naukową, fachowe wskazówki i własną wyobraźnię.

Maria Wawrzak posługuje się swoją ulubioną techniką – malarstwem akrylowym.

W zabieganym świecie warto zatrzymać się na chwilę i zanurzyć w pięknie Wszechświata i spojrzeć nań okiem Artystki.

Dla tych osób, które nie mogą przybyć osobiście do Biblioteki przygotowaliśmy prezentację z obrazami eksponowanymi na wystawie.

 

Wystawę oglądać można w Wypożyczalni w godzinach pracy Biblioteki do końca czerwca 2023.

1

binary comment

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Spotkanie Przewodniczących Oddziałowych SEiR ZNP Okręgu Małopolskiego w Krakowie

W dniu 11maja 2023r w spotkaniu wzięło udział 46 osób.  Organizatorem była kol. Halina Bryg – Przew. Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie.

Gościem honorowym była Beata Waśniowska – Sekretarz Okręgu Małopolskiego

Honorowy Gość – kol. Beata Waśniowska przedstawiła stanowisko Prezydium ZG ZNP w Warszawie, jaka jest prawda i mity o Karcie Nauczyciela, o tym, co udało się osiągnąć wspólnie ze związkami zawodowymi dotyczącymi: prestiżu zawodu nauczyciela, jego finansowaniu i przeładowaniu programu nauczania, oraz zakusom na Kartę Nauczyciela. Niepokojącym problemem jest sprawa niekorzystnych założeń przy przejściu na wcześniejszą emeryturę, przy której liczyłyby się tylko okresy składkowe.

Podkreśliła, aby przyszli kandydaci do zawodu nauczycielskiego przeczytali publikacje „Wspomnienia o Liceach Pedagogicznych”, nad, którymi pracuje z kol. Haliną Bryg, by brać z nich przykład

Kol. Elżbieta Baran dokonała analizy sprawozdań opisowych
z działalności Sekcji za rok 2022.

Kol. Wincenty Żurek przypomniał o obowiązku płacenia składek członkowskich, o ich obniżeniu w wyjątkowych przypadkach i sposobie uzasadnienia.

Podczas spotkania prezentowane były kroniki, które przystąpiły do „Małopolskiego Konkursu Kronik” za lata 2019 – 2022. Każdy mógł porównać własną kronikę i innymi.

Wszystkie kronikarki będą zaproszone i uhonorowane dyplomami i podziękowaniami na uroczystym spotkaniu świątecznym w miesiącu grudniu.

Inne zagadnienia poruszane przez kol. i kol. to: koleżeńskie odwiedziny wybranych Sekcji, zachęcenie nauczycieli przechodzących na emeryturę do wstępowania do Sekcji, wymiana legitymacji członkowskich, organizacja Spartakiady Seniorów, imprez turystycznych, wycieczek.

SAM_2864 SAM_2858 SAM_2859 SAM_2860 SAM_2861

———————————————————————————————————————————————————————————–

Protokół z odbytego „Małopolskiego Konkursu Kronik”
za lata 2019 – 2022 Okręgu Małopolskiego ZNP SEiR
w Krakowie w dniu 10 maja 2023r

Celem „Konkursu” było ukazanie sposobów dokumentowania działalności Sekcji, osiągnięć, wkładu w rozwój Związku, kultywowanie tradycji, oraz podniesienie rangi prowadzenia kronik.

Do Małopolskiego Konkursu Kronik przystąpiło  12 kronik

Komisja w składzie” Ewa Adamska, Maria Jurzak, Zbigniew Makulec, Ignacy Sadko, Zofia Stanisz – Zoń przyznała:

I miejsce dla kol. Marii Kramarczyk – kronikarki Oddziałowej SEiR ZNP
w Oświęcimiu

II miejsce dla kol. Aleksandry Trojak – kronikarki Oddziałowej SEiR ZNP
w Tarnowie

III miejsce dla kol. Teresy Burgiel – kronikarki Oddziałowej SEiR ZNP
w Szczucinie

Oraz trzy wyróżnienia dla”

– Barbary Waryłło – kol. Oddziałowej SEiR ZNP w Suchej Beskidzkiej

– Elżbiety Krzykawskiej – kol. Oddziałowej SEiR ZNP
w Wadowicach

– Marty Juszczak – kronikarki Oddziałowej SEiR ZNP – Kraków – Podgórze

SAM_2847 SAM_2845

————————————————————————————————————————————————————————————

Nowa wystawa plastyczna – twórczość Małgorzaty Pfisterer

18 kwietnia 2023 roku została otwarta nowa wystawa plastyczna w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłataja w Krakowie, która powstała we współpracy z Małopolską Okręgową Sekcją Emerytów i RencistówZwiązku Nauczycielstwa Polskiego w cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”.

Autorką prac jest Małgorzata Pfisterer, zasłużony pedagog, nauczyciel plastyki wielu pokoleń uczniów, malarka, autorka poezji i wspomnień.

Pracę zawodową łączyła z twórczością artystyczną i literacką. Swoje prace plastyczne wykonuje w różnorodnych technikach – pastel, akryl, akwarela, olej, tusz, malarstwo na jedwabiu. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych oraz krajowych warsztatach i plenerach plastycznych i literackich.

Owoce twórczego wysiłku prezentowała na licznych ekspozycjach – ma na swoim koncie około 60 wystaw zbiorowych, 40 indywidualnych, w tym 5 zagranicznych.

Należy do Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz do Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich. Przez 30 lat prowadziła jako sekretarz naukowy ds. plastyki Olimpiadę Artystyczną Szkół Średnich organizowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Jest również autorką poezji – wydała 4 tomiki wierszy ilustrowane własnymi grafikami: „Nastroje i grafiki” (2008), „Wirtualna bańka (2009), „Pokłonił się czas” (2012), „Rozsypane korale” (2018). Ostatnie publikacje to książka wspomnieniowa „Zaduma – przemyślenia” (2022), studium przypadku „Rozwój umiejętności plastycznych dziecka od 2. do 6. roku życia na podstawie rysunków i rozwoju wnuczki Kasi” (2023) oraz bajka ilustrowana grafiką „Przyjazna wędrówka” (2023).

Za pracę pedagogiczną i dokonania artystyczne otrzymała liczne dyplomy, wyróżnienia, medale i odznaczenia, sa to m.in.: odznaka „Przyjaciel dziecka”, odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, odznaka „Honoris Gratia”.

Obecna wystawa prezentowana w Bibliotece stanowi przegląd twórczości Małgorzaty Pfisterer.

Prezentowane jest ponad 60 obrazów, reprezentujących tematy i techniki używane przez Autorkę. Znajdziemy tu całe bogactwo motywów przyrodniczych – pejzaże, zwierzęta, rośliny, zarówno te „zwyczajne”, jak i egzotyczne. Drugi nurt to tematyka związana z architekturą – widoki inspirowane rodzinnym miastem Krakowem, ale też krajobraz ze Stanów Zjednoczonych, motywy meksykańskie i wiejską kapliczkę. Osobna część to studium postaci ludzkiej – w różnych technikach, odsłonach, detalach, kolorystyce. Większość prac wprowadza widza w pogodny nastrój wywołany barwami i urodą otaczającegj rzeczywistości, chociaż kilka z nich przywołuje również tony mroku i niepokoju – szczególnie widoki jesiennych drzew. Są to jednak drobne akcenty, bo cała wystawa sprawia wrażenie, że wchodzimy do wyobraźni osoby urzeczonej pięknem i bogactwem świata. Szczególny talent i niesłychana pracowitość Małgorzaty Pfisterer powoduje, że potrafi ten świat przenieść na papier, jedwab, płótno i dzięki temu podzielić się radością i podziwem ze zwiedzającymi wystawę.

W wernisażu wzięło udział liczne grono przyjaciół, znajomych, członków rodziny Artystki, przedstawicieli Małopolskiej Okręgowej Sekcji Emerytów i RencistówZwiązku Nauczycielstwa Polskiego, bibliotekarzy i innych miłośników sztuki. Zgromadzonych gości powitała Anna Piotrowska, dyrektor Biblioteki, która przedstawiła drogę twórczą i zawodową Małgorzaty Pfisterer. Główna Bohaterka wydarzenia zdradziła nieco z tajników swojej sztuki, odpowiadając na pytania uczestników. Spotkanie wzbogacone było wspólnym głośnym czytaniem wybranych wierszy oraz fragmentów wspomnień Artystki.

Obrazy można oglądać w Wypożyczalni (parter) oraz w Czytelni Głównej do 19 maja 2023 w godzinach pracy Biblioteki. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Dla tych osób, które nie mogą przybyć osobiście do Biblioteki przygotowaliśmy prezentację z obrazami eksponowanymi na wystawie.

Prezentacja twórczości Kol. Małgorzaty Pfisterer

20230418_133913   20230418_133808

20230418_133827

 

 

 

 

 

 

 

 

—————————————————————————————————————————————————————————————–

Zdalne spotkanie Zarządu Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP komputer

16 lutego 2023r o godz. 11.00 odbyło się zdalne spotkanie Zarządu Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie
w obecności 11na 14 członków, którego organizatorem była kol. Halina Bryg – Przewodnicząca Sekcji.

Na posiedzeniu Zarząd przyjął plan pracy działalności Sekcji Okręgowej i zobowiązał o jego przekazanie wszystkim Sekcjom Oddziałowym.

 1. Od 1 stycznia2023r. nie funkcjonuje „Fundusz Senior”. Prawnicy ZG ZNP w Warszawie opracowują obecnie nowy regulamin opowiadający aktualnym przepisom finansowym. Zapomogi o pomoc losową i materialną można składać do Komisji Specjalnej przy ZG w Warszawie dostarczając stosowne, aktualne zaświadczenie lekarskie. Wnioski pobrane ze strony internetowej ZG ZNP należy wypełnić i przesłać do Okręgu
 2. W r.2023 nie będzie szkolenia Przewodniczących Sekcji Oddziałowych, natomiast odbędą się tylko dwa spotkania Przewodniczących w siedzibie Okręgu – 09.05. i 14.06
 3. Spotkanie świąteczno – noworoczne odbędzie się w dniach 06 – 07. w Krynicy w Domu Wypoczynkowym „Huzar”, z którego tylko w wyjątkowych przypadkach organizatorzy mogą zwolnić
  z udziału w nim
 4. Przygotowując się do kampanii sprawozdawczo – wyborczej ZNP w 2024r członkowie Zarządu podjęli się odwiedzin wszystkich Sekcji Oddziałowych w miesiącach: wrzesień, październik, Przydział Sekcji poszczególnym członkom Zarządu podany zostanie na majowym spotkaniu przewodniczących
 5. Imprezy organizowane w 2023 r przez Zarząd Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP to: Konkurs Kronik – warunek – uczestnictwa, to dostarczenie kronik do końca kwietnia do Okręgowej Sekcji. Konkurs odbędzie się 10 maja (środa). Szczegółowy przebieg i punktację przedstawi Komisja na spotkaniu Przewodniczących. Konkurs odbędzie się w 2 fazach.
  W pierwszej wyłonione zostaną, najlepsze kroniki Sekcji Oddziałowych, w drugiej – najlepsza zakwalifikowana zostanie na konkurs do Krajowej SEiR.
 6. Kronika Okręgowej Małopolskiej SEiR weźmie udział
  w konkursie krajowym
 7. Zarząd zorganizuje 2 wystawy malarskie: indywidualną
  w kwietniu, drugą w miesiącu czerwcu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej i. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 8. Spartakiada Seniorów odbędzie się 21.10. Zgłoszenia przyjmuje kol. Zbigniew Makulec i Ignacy Sadko
 9. Zaplanowano spotkania w Rejonach: Alwernia – Sekcja Chrzanów, Rejon Oświęcim – Sekcja Kęty, Rejon Limanowa – Sekcja – Nowy Targ.
  Zarząd ustalił kwotę dofinansowania – 500 zł dla organizatorów spotkania
 10. Okręgowa Małopolska SEiR ZNP we współpracy z biurem „Arion” organizuje imprezy turystyczno – wypoczynkowe do Szwecji, Norwegii, Turcji, Babione, Dom Wypoczynkowy „Huzar” w Krynicy, na które zaprasza członków ZNP
 11. Planowane spotkania Zarządu O M. SEiR ZNP 16. 02.- zdalne, 20.04 stacjonarne, 14.06 stacjonarne, 28.08 zdalne
 12. Zarząd Okręgu Małopolskiego dziękuje
  Przewodniczącym i Zarządom Sekcji Oddziałowych oraz wszystkim członkom: za rzetelne i terminowe wpłacanie składek, nadsyłanie wymaganych materiałów i sprawozdań, a także za organizację integracyjnych spotkań, za opiekę na Sekcją,

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE OKRĘGOWEJ MAŁOPOLSKIEJ SEiR ZNP W KRAKOWIE

Świąteczne spotkanie12 grudnia 2022 roku było wyjątkowe. Kilkudniowe obfite opady śniegu utrudniły wszystkim dojazd.

Organizatorem spotkania była kol. Halina Bryg – Przewodnicząca Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie

Gośćmi: Magdalena Kot – Dyrektor Wielickiego Centrum Kultury
Agnieszka Szczepaniak – Wice Burmistrz Wieliczki
Arkadiusz Boroń – Prezes Okręgu Małopolskiego ZNP w Krakowie
Marta Ślusarek – Kierownik Wydziału Informacyjno – Bibliograficznego Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. H. Kołłątaja w Krakowie
Artystki wystawiające prace z cyklu „Poznawaj z Biblioteką ….. Pasje Seniorów”
Po ciepłych słowach powitania i sprawach organizacyjnych kol. Halina Bryg uhonorowała pięknymi podziękowaniami kol. artystki, które wystawiły swoje prace artystyczne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej i. Hugona Kołłątaja w Krakowie życząc im. spełnienia, oraz dalszych sukcesów na drodze artystycznego rozwoju w pracy nad rozwijaniem swojej wielkiej pasji, jaką jest malarstwo.

Słowa podziękowania skierowała także do Pani Marty Ślusarek, która bez reszty poświęca swój czas na współpracę z nami

Kol. Władysława Zięba z Bukowna otrzymała list gratulacyjny z okazji Złotego Jubileuszu małżeństwa.
Za całokształt pracy związkowej od Zarządu Okręgowej Małopolskiej SEiR oraz Zarządu Głównego ZNP
w Warszawie uhonorowana została nagrodą rzeczową kol. Anna Jasica – pełniąca funkcję wiceprzewodniczącej Okręgu Małopolskiego
i przewodniczącej Sekcji Oddziałowej w limanowej.

Koleżanki obecne na spotkaniu miały możliwość zwiedzić Wielicki Zamek Żupny, w którym współcześnie znajduje się ekspozycja Muzeum, która uznawana jest za jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji solniczek. Zamek znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Małopolska Sekcja w przyszłym roku przystąpi do wyłonienia najlepszych kronik, by w 2024 wziąć udział w ogólnopolskim konkursie. Powróci do pracy
w Rejonach

Tak Goście jak i związkowcy składali sobie życzenia na Święta i Nowy Rok życząc dużo zdrowia, radości i pokoju,

Na koniec spotkania podano żurek z grzybami i rybę z kapustą

Zapraszamy do mini- galerii zdjęć:

SAM_2807 SAM_2808 SAM_2809 SAM_2811 SAM_2814 SAM_2815 SAM_2824

 

Relacja, zdjęcia – Zofia Stanisz – Zoń – kronikarka Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie

…………………………………………………………………………………………………………

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z informacją:

Jubileusz 100-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie

Artykuł i zdjęcia znajdują się na stronie:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

„Barwy natury” – malarstwo Alicji Klich w cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę obrazów Alicji Klich w ramach cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”.

Zapraszamy do oglądania wystawy „Barwy natury” w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w dniach 1-31 października 2022.

Alicja Klich – życie zawodowe poświęciła pracy w szkole jako nauczycielka języka polskiego. Od dziecka lubiła rysować i malować. W czasie pracy zawodowej w kolejnych placówkach wykorzystywała swoje zamiłowania plastyczne do ozdabiania świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Ciężkowicach, czy sklepiku szkolnego w Liceum Pedagogicznym w Tarnowie.

Twórczością artystyczną zajęła się po zakończeniu pracy nauczycielskiej. Jak sama mówi – w malowaniu jest amatorem, uczy się metodą prób i błędów. Wykorzystuje przede wszystkim techniki olejne oraz suchy pastelTematyka jej obrazów – których stworzyła ponad 200 – koncentruje się wokół pejzaży i kwiatów. Część swoich dzieł przekazała na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (2014). Wielką radość sprawia jej współpraca z bibliotekami, w których zorganizowała ponad 30 wernisaży i wystaw swoich obrazów.

Warto zapamiętać słowa pani Alicji Klich: „Każdy ma jakąś pasję i umiejętności, trzeba tylko chcieć się nimi podzielić i pokazać innym„.

Wystawa „Barwy natury” eksponowana w październiku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie przedstawia prace z ulubionymi tematami Artystki: motywy pejzażowe oraz kwiaty. Ciekawostką jest obecność kilku dzieł inspirowanych francuskim impresjonizmem.
Dla tych czytelników, którzy nie mogą osobiście obejrzeć obrazów, przygotowaliśmy prezentację z pracami Autorki.

IMG_20221003_162027[49390]

 

……………………………………………………………………………………………………….

„Natura i Sacrum”: malarstwo Józefy Kazior w cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę obrazów Józefy Kazior w ramach cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”.

 

Józefa Kazior urodziła w 1949 roku w Ziębicach Śląskich. Od roku 1953 mieszka z rodziną w Limanowej. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej oraz Studium Nauczycielskiego – kierunek Wychowanie Plastyczne i Techniczne w Krakowie. Ukończyła też Studium Podyplomowe z zakresu plastyki.

Jako nauczycielka plastyki pracowała m.in. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dobrej, w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 3 w Limanowej, a następnie w Starej Wsi.

Od 1978 roku uprawia malarstwo olejne. Wykonała wiele kopii obrazów znanych twórców. Ulubione tematy Malarki to: portret, tematy religijne, pejzaż i martwa natura. Jej prace znajdują się u kolekcjonerów sztuki m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Austrii, Niemczech, Chile, Słowacji. Dla kościoła parafialnego w Stróży koło Jodłownika wykonała Stacje Drogi Krzyżowej oraz inne obrazy. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Swoje prace wielokrotnie prezentowała w Krakowie, Limanowej, Mszanie Dolnej i wielu innych galeriach.

Wystawa „Natura i sacrum” eksponowana we wrześniu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ukazuje dwa nurty twórczości Józefy Kazior.

Pierwszy to malarstwo pejzażowe, które zaprasza widza do wędrówki przez sielskie krajobrazy, gdzie można zobaczyć wiejskie chałupy, stodoły, pola ze snopami zboża, bociany na łące, a także wiosenne czy jesienne widoki.

Drugim jest tematyka religijna, reprezentowana głównie poprzez wizerunki znane już z realizacji innych twórców, co daje okazję do porównań i zwrócenia uwagi na indywidualne podejście Malarki do popularnych motywów.

Dla tych czytelników, którzy nie mogli osobiście obejrzeć obrazów, przygotowaliśmy prezentację z pracami Autorki.

Natura i Sacrum – prezentacja

20220901_152835 20220901_152920 20220901_152800 20220901_152740

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 „Wspomnienia z wakacji” – malarstwo Marii Wawrzak w cyklu „Poznawaj
z Biblioteką… Pasje Seniorów

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów
i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę obrazów Marii Wawrzak w ramach cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”.

Maria Wawrzak zaczęła malować dopiero na emeryturze, po zakończeniu pracy nauczycielskiej. Jej hobbystyczne działania bardzo szybko zmieniły się w pasję twórczą i ciężką pracę nad zgłębianiem warsztatu malarskiego i zasad rysunku. Uczyła się na licznych warsztatach i w różnych pracowniach plastycznych. W swoich obrazach interpretuje fragmenty natury. Uprawia malarstwo akrylowe, a od 2011 r. prezentuje swoje obrazy na różnych wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2012 r. brała udział w międzynarodowej wystawie malarstwa we Frankfurcie nad Menem „Przemijanie”, a jej praca uzyskała wyróżnienie.

Twórczość malarska Marii Wawrzak już po raz trzeci gości w progach naszej Biblioteki. Obecna wystawa skupia się wokół tematów wakacyjnych i zaprasza widzów do artystycznej wędrówki – od pejzażu górskiej doliny, przez krajobrazy jezior, wybrzeża morskiego, poprzez spojrzenie na fascynujące kształty obłoków aż do kontra punktu w postaci nieco mrocznych krakowskich motywów.

1659684424382 1659684424364 1659684424319 1659684424207

Dla tych czytelników,  którzy nie mogą osobiście obejrzeć obrazów, przygotowaliśmy prezentację z pracami Autorki.

Zapraszamy do oglądania wystawy „Wspomnienia z wakacji”
 w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w dniach 1-31 sierpnia 2022.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Seniorzy powrócili do działań!

Po dwóch latach pandemii i różności obostrzeń wreszcie mogliśmy udowodnić, że żyjemy, jesteśmy i mamy się nieźle. Z tym przeświadczeniem Małopolska Sekcja Emerytów i Rencistów wybrała się na Jesienny Rajd do Szklarskiej Poręby.  Po raz 15-ty Sekcja Dolnośląska zorganizowała ogólnopolską imprezę turystyczną. W dniach 13 – 15 czerwca w Karkonoszach rządzili Seniorzy z pod znaku ZNP. Do 210 uczestników z kilkunastu oddziałów i wielu Okręgów dołączyliśmy my – Małopolska. Było nas 20 osób. Wyjechaliśmy na rajd wynajętym autokarem.

Oprócz humoru zabraliśmy ze sobą z królewskiego Krakowa dobrą, słoneczną pogodę. Dobrze czuliśmy się w hotelowych pokojach Nowej Królowej Karkonoszy a jeszcze lepiej przy suto nakrytych stołach. Dopracowany, chociaż napięty, był program rajdu.

W pierwszy dzień odbyła się seria zabawnych gier indywidualnych i zespołowych. Okazało się, że nasze koleżanki dobre są w wędkarstwie. Halina  ze Skawiny i Ziutka z Kraków – Krowodrza wyłowiły z sadzawki wszystkie rybki – same żółte. Zwycięstwo zostało uhonorowane nagrodą i udokumentowane na filmiku. Panowie z Podgórza też byli sprawni i „zakosili” medale w pozostałych konkurencjach. Okazało się, że rozgrzewka była skuteczna nie tylko na boisku i szlakach turystycznych ale i na parkiecie.

Drugiego dnia grupy wyruszyły w teren. Podziwialiśmy karkonoskie krajobrazy, niepowtarzalne okazy przyrody i ciekawe zakątki miasta. Siedem kilometrów „w nogach” po górskich wertepach ne takie straszne dla seniorów. Wszyscy zaliczyli obrane trasy. Wrócili zdrowi i zadowoleni. Wieczorna potańcówka zlikwidowała zakwasy J

W trzecim dniu w trakcie śniadania organizatorzy wręczyli uczestnikom dyplomy, upominki, nagrody i puchary. Małopolska grupa otrzymała swoją należną, zadowalającą ilość.

Po oficjalnej części rozpoczęły się artystyczne prezentacje zespołów. Wszystkie występy zostały nagrodzone. Każdy z prezentowanych programów był w swoim rodzaju ciekawy, oryginalny i pomysłowy. Małopolska sekcja w regionalnych strojach zaprezentowała wodewil krakowsko – podhalański. Scenariusz opracowała kol. Grażyna Rzeszót, przewodnicząca Sekcji Kraków – Podgórze, która 15 lat prowadzi kabaret „Zielono mi”- miał on właśnie okazję pokazać się na rajdzie i reprezentować w ten sposób Okręgową Sekcję Małopolską.

Cała impreza piękna, przedsięwzięcie Sekcji Dolnośląskiej ( a przede wszystkim jej Przewodniczącej, kol. Ireny Małkiewicz) duże i udane! To nie tylko wspólne spotkanie i wesoła zabawa ale również wspaniała promocja ZNP, zachęta seniorów do uprawiania górskiej turystyki pieszej, możliwość wymiany doświadczeń w działaniu. Poza tym – autentyczne zainteresowanie Zwązkiem miejscowych władz o czym świadczyła widoczna liczba Gości na czele z Burmistrzem Szklarskiej Poręby i wiceprezesem ZG ZNP, kol. Grzegorzem Gruchlikiem.

Zachwyceni imprezą krakowiacy i górale już oczekują kolejnego rajdu!

Notatkę napisała: Halina Bryg, przewodnicząca Okręgowej SEiR

Zapraszamy do galerii zdjęć:

DSC02991            DSC02852 DSC02851       DSC02850

DSC02901

DSC02922 DSC02984 DSC02981

DSC02847 DSC02844 DSC02833 DSC02843

DSC02942 DSC02960 DSC02961

„Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”. Zofia Stanisz – Zoń

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę twórczości artystycznej Zofii Stanisz-Zoń pt. „Powiew szału, odwagi, męstwa i wolności…”

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 lipca 2022 o godzinie 11.00 – zapraszamy zainteresowanych miłośników sztuki. Wstęp wolny.IMG_20220706_075928 IMG_20220706_075904 IMG_20220706_075758

Zofia Stanisz-Zoń

Absolwentka Studium Nauczycielskiego, kierunek Wychowanie Plastyczne i Techniczne w Krakowie – 1964 r. oraz Wyższego Studium Zawodowego, kierunek Pedagogika Opiekuńcza w Tarnowie – 1980 r.

Ukończyła kursy m.in.: dziennikarstwo, fotografika, grafika komputerowa.

Działalność związkowa:

– organizatorka wielu wystaw artystycznych w Limanowej i Krakowie oraz innych imprez kulturalnych Okręgu Małopolskiego  Związku Nauczycielstwa Polskiego

– członek Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP O/Limanowa

– członek Prezydium Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie – organizator imprez kulturalnych i wystaw artystycznych Okręgu Małopolskiego, kronikarka Okręgu Małopolskiego

– Organizator Sekcji Artystycznej Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – organizator wystaw artystycznych

– wielokrotnie brała udział w kiermaszach świątecznych i wystawach organizowanych przez Centrum Informacji Turystycznej Starostwa Powiatowego w Limanowej.

Odznaczenia:

Za swoją działalność kulturalną i związkową wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, m.in.

– Złoty Krzyż Zasługi – 1980

– Złota Odznaka „Za zasługi dla Miasta i Gminy Limanowa” – 1982

– Medal 40-lecia Polski Ludowej – 1984

– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1991

– Odznaka „Zasłużony Organizator Kultury, Sportu Turystyki ZNP” – Kraków 2020.

Zofia Stanisz-Zoń – jak sama mówi – plastyką i jej technikami interesuje się od zawsze (m.in. decoupage), a w szczególności malarstwem akrylowym. Ulubionym tematem jej prac malarskich są konie, jako symbol szału, odwagi, męstwa i wolności. Ciągle szuka nowych form przekazu.

Obecna wystawa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie prezentuje obrazy skoncentrowane wokół ulubionej tematyki Artystki – konie w odsłonach realistycznych i fantastycznych, a także pomysłowe eksponaty rękodzieła artystycznego, wykorzystujące nawet surowce wtórne do ekspresji artystycznej.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni w dniach 1-31 lipca 2022 w godzinach otwarcia Biblioteki.

Stanisz_Zon_prezentacja[45685]

 

Seniorzy z ZNP wspierają uciekinierów z Ukrainy!

Informacje : Puls Wieliczki, artykuł pt. „Łańcuch dobroczynności poszerza się”

Puls Wieliczki

Puls Wieliczki

„Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”. Dorota Ferens

Wystawa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie nosi tytuł „Moja miłość – Karkonosze”, a jej integralną częścią jest wiersz młodej poetki Julii Garnysz. Można ją oglądać do końca czerwca 2022.

Dorota Ferens urodziła się w Puławach. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie w 1980 roku, Studium Nauczycielskie w Łowiczu, oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Piotrkowie Trybunalskim w 1998 roku.

Praca:

1980-1982 – plastyk w Łomży
1982-2007 – nauczyciel w Przedszkolu Nr 1 w Brzezinach
od 2007 pracuje w DW ZG ZNP „Świteź” w Szklarskiej Porębie.
Jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1982 r., za działalność związkową została odznaczona Złotą Odznaką ZNP.

Pracując w brzezińskim przedszkolu, malowała ilustracje dla dzieci, scenografie do bajek, projektowała i wykonywała bajkowe stroje dla dzieci oraz maski, które były eksponowane na wystawach m.in. w Radziejowicach z okazji realizacji programu „Promocja zdrowia” w woj. łódzkim. Projektowała i wykonywała dekoracje placówki, w której pracowała.

Brała udział w licznych imprezach charytatywnych na rzecz chorych dzieci.

Wielkie szczęście mają ludzie posiadający dar tworzenia, pisarze, poeci, malarze.
Do mnie los się uśmiechnął i od dziecka rysowałam i malowałam.
Zakochałam się w Szklarskiej Porębie i Karkonoszach.

W 2007 r. zamieszkała w Szklarskiej Porębie i od tego czasu maluje pejzaże górskie Karkonoszy, Gór Izerskich i Szklarską Porębę w technikach: obraz olejny, piórko i tusz (w kolorze sepii), akwarela, pastel…

Obrazy można zobaczyć w różnych miejscach Szklarskiej Poręby (domach prywatnych, pensjonatach i hotelach), a i w kolekcjach Polski, Niemiec, Irlandii, Anglii i Kanady. Prezentowane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Prace Doroty Ferens eksponowane są również w małej galerii w Domu Wypoczynkowym Zarządu Głównego ZNP „Świteź” w Szklarskiej Porębie.

1 czerwca 2022 odbył się wernisaż wystawy, na którym p. Dyrektor Anna Piotrowska powitała Autorkę – p. Dorotę Ferens, która przyjechała do stolicy Małopolski ze Szklarskiej Poręby. W spotkaniu wzięli także udział goście, m.in.: p. Arkadiusz Boroń, Prezes Okręgu Małopolskiego ZNP, p. Wojciech Szczęsny, Prezes Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP, p. Halina Bryg, Przewodnicząca Okręgowej Małopolskiej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, a także grono miłośników sztuk plastycznych. Pani Dorota Ferens opowiedziała o swojej pracy, o pasji malarskiej, a przede wszystkim – o swoim umiłowaniu Karkonoszy, którą wyraża malując górskie pejzaże.

Dla tych , którzy nie mogą osobiście obejrzeć obrazów, przygotowaliśmy prezentację z pracami Autorki.

IMG20220603171051  5 6                                             4 xx

„Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”. Ewa Rużyło-Malarz

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę ikon wykonanych przez Ewę Rużyło-Malarz w cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”.

2 3 1

Ikony – to szczególna i fascynująca forma sztuki sakralnej.

To obrazy malowane na drewnie, zachwycające bogactwem barw i misternie wykończone, przedstawiają postacie świętych, sceny z ich życia, motywy biblijne lub liturgiczno-symboliczne.

Prezentowane prace zostały wykonane przez Ewę-Rużyło-Malarz w Pracowni Pisania Ikon przy kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie-Dębnikach pod kierunkiem oo. Salezjanów księży Leszka i Roberta Kruczków.

Dla tych czytelników, którzy nie mogą osobiście obejrzeć obrazów, przygotowaliśmy prezentację z pracami eksponowanymi na wystawie:

IKONY – EWA RUŻYŁO- MALARZ

Zapraszamy do oglądania wystawy w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w dniach 1-30 kwietnia 2022.

Wstęp wolny.

„Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”. Zuzanna Wędzicha

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę obrazów Zuzanny Wędzichy w ramach cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”.

Zapraszamy do oglądania wystawy „Kwiaty, ludzie, pejzaże” w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w dniach 1-31 marca 2022.

Wstęp wolny.

ZUZANNA WĘDZICHA

Pedagog, harcmistrz, artystka-amatorka, autorka wierszy i piosenek, osoba niezwykle aktywna na wielu płaszczyznach. Urodziła się w Szczebrzeszynie, później była związana z Krakowem, a obecnie mieszka
w miejscowości Wielkie Drogi w gminie Skawina. Malarstwo pociągało ją od czasów młodości.
Jak sama mówi – zaczęło się od … nudy na lekcjach w szkole, która zaowocowała pierwszymi portretami kolegów i koleżanek ze szkolnej ławy. Jej talent rozwinął się i w następnych latach przyniósł plon
w postaci pejzaży, obrazów z motywami architektury, kwiatami. Wśród prac malarskich Artystki znajdziemy też repliki znanych dzieł – np. prezentowane na obecnej wystawie kopie obrazów Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa „Kwiaty, ludzie, pejzaże” eksponowana w marcu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie wzbogacona jest wybranymi publikacjami poezji autorstwa Pani Zuzanny Wędzichy – można je przejrzeć w Wypożyczalni.

Oprócz działań na niwie artystycznej Pani Zuzanna Wędzicha jest aktywnym członkiem społeczności lokalnej i obdziela swoim talentem i energią m.in. Stowarzyszenie „Nasz dom – nasze Wielkie Drogi”,  Towarzystwo Przyjaciół Skawiny, Stowarzyszenie Seniorów i Juniorów Królewskiej Wioski Wielkie Drogi. W przeszłości była inicjatorką założenia Izby Regionalnej w Wielkich Drogach, Małej Galerii Roztocze
w Szczebrzeszynie, opiekowała się izbą harcerską, a także przez kilkanaście lat była kierowniczką Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach. Wciąż ma wiele pomysłów na promowanie kultury. Niedawno wymyśliła stworzenie stałego miejsca dla artystów na skawińskim Rynku. „Przystań Floriańska” –  wzorowana na krakowskiej Bramie Floriańskiej – zainaugurowała swoją działalność w czerwcu 2021
i zaprasza wszystkich artystów do wystawiania swoich prac, niezależnie od miejsca zamieszkania, dotychczasowwgo dorobku, czy rodzaju twórczości. A dobrym duchem „Przystani” jest Pani Zuzanna!

20220303_125421

 

 

 

20220303_125252

20220303_125342

 

 

 

 

 

 

20220303_125455

Prezentacja z pracami autorki : PREZENTACJA

„Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”. Krystyna Bałos

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę obrazów Krystyny Bałos w ramach cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”.

Zapraszamy do oglądania wystawy „Górskie pejzaże” w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w dniach 1-28 lutego 2022.

Wstęp wolny.

KRYSTYNA BAŁOS

Tam gdzie mieszka – w Makowie Podhalańskim – na horyzoncie rozciągają się wzgórza Beskidu Żywieckiego, ale na Jej obrazach prezentowanych obecnie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie obecne są wysokie szczyty Tatr. Umiłowanie gór, pieszych wędrówek i w ogóle podróżowania (odwiedziła 40 krajów!) – to pasje Krystyny Bałos.

Malowanie to dla Niej „pasja oparta na intuicji” – jak sama mówi. Odkryła ją dosyć późno, już po pięćdziesiątce, gdy w ramach obowiązków służbowych przebywała z młodzieżą na praktykach w hotelu na Mazurach. Oglądała tam artystów tworzących obrazy na zamówienie właścicieli hotelu i – zaproszona przez nich – namalowała swój pierwszy obraz (pastel). Ostatnim razem rysowała/malowała coś będąc uczennicą szkoły podstawowej…

Obecnie najczęściej wykorzystuje technikę akrylu, wcześniej tworzyła też obrazy olejne.

Przez 30 lat pracowała jako nauczyciel w szkole w Suchej Beskidzkiej, ucząc przedmiotów związanych z gastronomią i hotelarstwem. Ma także wykształcenie psychologiczne.

Dzisiaj – jako szczęśliwa mama trójki dzieci i babcia siedmiorga wnucząt – cieszy się rodziną i swoją pasją malarską. Inspiruje ją przyroda, a szczególnie góry, woda, krajobrazy Polski i Norwegii, z którą jest też związana rodzinnie.

20220202_114740 20220202_114616 20220202_110102 20220202_105654

Dla tych, którzy nie mogą osobiście obejrzeć wystawy – poniżej link do wystawy wirtualnej:

Kliknij tutaj :   Wystawa

…………………………………………………………………………………………………………….

„Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”: Barbara Rutkowska

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie

oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie

zapraszają na wystawę obrazów Barbary Rutkowskiej w ramach cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”.

 

„W barwnym ogrodzie świata” to tytuł wystawy prezentującej – po raz pierwszy w przestrzeni publicznej – twórczość malarską Barbary Rutkowskiej.

 

1

Artystyczna wyobraźnia autorki zaprasza nas do kontemplowania piękna natury – zarówno w formie przedstawień pejzażowych, jak i studium poszczególnych jej elementów: pojedynczego drzewa, nostalgicznego poranka w ogrodzie, krajobrazu z zachodzącym słońcem czy bukietu kwiatów. Wśród technik przeważają akryle, chociaż znajdziemy też akwarelę i olej. Kolorystyka, kompozycja, nastrój – wszystko zaprasza do zanurzenia się w urokach przyrody niejako „zatrzymanych” na obrazach Barbary Rutkowskiej.

 

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni do końca stycznia 2022 w godzinach otwarcia Biblioteki.

Dla tych czytelników, którzy nie mogą osobiście obejrzeć wystawy, przygotowaliśmy prezentację z pracami autorki „W barwnym ogrodzie świata”.

 

 

 

3

4

5 2

…………………………………………………………………………….

Świąteczne spotkanie

Tegoroczne świąteczne spotkanie Zarządu i Przewodniczących Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP obyło się w Niepołomicach w Zamku Królewskim z zachowaniem pełnych restrykcji związanych z pandemią covid 19.
W spotkaniu uczestniczyło 47 uczestników, wśród nich  zaproszeni goście:

Marzena Majewska – Dyrektor Zamku
Roman Ptak
– Burmistrz Miasta Niepołomice
Wiesław Bobowski – Dyrektor Wydziału Edukacji w Niepołomicach
Małgorzata Bednarczyk – Prezes Oddziału ZNP w Niepołomicach
Danuta Studziżba – Księgowa Okręgu Małopolskiego w Krakowie,

Dorota i Krzysztof Radwan – Właściciele Biura Turystycznego „Arion” w Krakowie – Sponsorzy

Historię Zamku Królewskiego zwanego drugim „Wawelem”, który przez wieki był rezydencją polskich królów, obecnie pełniącym miejsce spotkań z kulturą  i sztuką przybliżyła kol. Ewa Adamska – Wiceprzewodnicząca Okręgowej Małopolskiej SEiR w Krakowie

Uczestnicy spotkania zwiedzili Zamek Królewski i Muzeum Niepołomickie istniejące od 2002r. Podziwiali galerię malarstwa, rzeźbę, wystawę trofeów myśliwskich oraz wiele innych ciekawych eksponatów.

DSC01813 DSC01820 DSC01823

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwiedzili również Młodzieżowe Obserwatorium Astrologiczne im. Kazimierza Kordylewskiego, w którym odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży, grup szkolnych,  obserwacje i pokazy nieba przez teleskop. Uczestniczyli w seansie w Planetarium.

Goście złożyli wszystkim życzenia zdrowia, siły oraz dalszego entuzjazmu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i nachodzący Nowy 2022 Rok.

DSC01832 DSC01827

W sprawach związkowych kol. Halina Bryg dokonała analizy sprawozdań statystycznych, podsumowania pracy za mijający rok, przedstawiła projekt planu pracy na rok 2022 uwzględniający włączenie się Małopolskiej Sekcji w dzieło powstającej „Ścieżki Edukacyjnej” o TON w Krakowie. Przedstawiła propozycje wyjazdów turystycznych, wypoczynkowych i rehabilitacyjnych, propagowanie rozpoczętej pasji malarskiej seniorów przy współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, organizacje przeglądu zespołów artystycznych małych form teatralnych, zespołów muzycznych i innych, przygotowanie do konkursu kronik w 2023r. Dyskutowano nad formami pomocy osobom starszym i samotnym.

Na zakończenie podziękowała wszystkim za trudną pracę i czas poświęcony innym w mijającym roku, złożyła świąteczne życzenia  i nadchodzący Nowy Rok – zdrowia, szczęścia i nadziei na lepsze kolejne dni wolne od trosk  chorób i zmartwień.

DSC01835    Uroczysty obiad i wspólne kolędowanie przy akompaniamencie kol. Antoniego Kęski z Oddziałowej Sekcji z Limanowej było wspaniałym akcentem kończącym spotkanie.
Wywiadu udzieliła – kol. Halina Bryg
Zdjęcia: Wiesław Bryg
Notatkę sporządziła  – Zofia Stanisz – Zoń

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

„Poznawaj z Biblioteką … Pasje Seniorów”     Longina Bujas

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę obrazów oraz spotkanie z poezją Longiny Bujas w cyklu spotkań „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”.

zdjęcieLongina Bujas – nauczyciel, pedagog, malarka, poetka; w 2012 r. opublikowała tom „Iskierki prawdy”; w 2013 r. za reportaż w ogólnopolskim konkursie „Piszemy+” otrzymała nagrodę specjalną; uczestniczyła w ponad 60 wystawach zbiorowych; miała 18 wystaw indywidualnych; maluje różnymi technikami: akryl, olej, akwarela, pastel, batik, gutta; od ponad 10 lat pełni funkcje wiceprezesa Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury; organizuje wystawy, prezentacje poetyckie, wyjazdy plenerowe; dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Miasta Krakowa, otrzymała również odznaczenie Zasłużona dla Kultury Polskiej, odznakę Honoris Gratia i medal honorowy im. Jakuba Wojciechowskiego.

Wystawa „Świat kolorów” to przegląd twórczości Longiny Bujas – tematów, technik, motywów. Na szczególną uwagę zasługują obrazy malowane na jedwabiu oraz z wykorzystaniem kawy jako tworzywa artystycznego.

kawą malowane 2                                          kawą malowane - 1

Zapraszamy do obejrzenia całej prezentacji:  https://www.pbw.edu.pl/images/stories/Wydarzenia/Pasje_seniorow/PREZENTACJA_SWIAT_KOLOROW_LONGINA_BUJAS.pdf

Obrazom towarzyszą teksty z wydanego w 2020 r. tomiku poezji „Nie znałam zaklęcia„.

Wystawę obrazów można oglądać w Wypożyczalni, w godzinach pracy Biblioteki w dniach 6-31 grudnia 2021 r.

Serdecznie zapraszamy!

IMG20211206183403 IMG20211206183317 IMG20211206183308

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wernisaż wystawy oraz spotkanie z poezją

     2 listopada 2021 r. w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie al. F. Focha 39 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów” – wernisaż wystawy obrazów oraz spotkanie z poezją MAŁGORZATY PFISTERER.

20211102_162323 DSC02667

To nowa forma współpracy Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP
w Krakowie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie obejmująca cykl comiesięcznych spotkań.

Pani Wicedyrektor Biblioteki Marta Truszczyńska powitała zebranych w Czytelni gości i uroczyście otworzyła spotkanie „Trochę wiosny jesienią: słowo i obraz”. DSC02614 DSC02690 DSC02627

Pani Małgorzata Pfisterer odczytała swoje wiersze, w tym z najnowszego tomiku poezji „Rozsypane korale”, uczestnicy spotkania podczas słuchania mieli możliwość oglądać obrazy Artystki wyświetlone na ekranie.
Po części poetyckiej, nastąpił wernisaż wystawy – zebrani podziwiali malarstwo Pani Małgorzaty Pfisterer „na żywo”. Wszystkie wyeksponowane w Wypożyczalni obrazy przedstawiają studium kwiatów.

DSC02612                    DSC02610

 

Nasza Biblioteka oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Małopolska Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie już dzisiaj zapraszają na grudniowe spotkanie w cyklu Pasje Seniorów.

Zachęcamy do obejrzenia (kliknij tutaj:)  prezentacji obrazów Małgorzaty Pfisterer.

 

O AUTORCE: MAŁGORZATA PFISTERER

Urodzona w Krakowie, pedagog, nauczyciel plastyki wielu pokoleń uczniów, malarka i poetka. Pracę zawodową łączyła z twórczością artystyczną i literacką. Swoje prace plastyczne wykonuje
w różnorodnych technikach – pastel, akryl, akwarela, olej, tusz. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych oraz krajowych warsztatach i plenerach plastycznych i literackich.

Owoce twórczego wysiłku prezentowała na licznych ekspozycjach – ma na swoim koncie około 60 wystaw zbiorowych, 40 indywidualnych, w tym 5 zagranicznych (Wiedeń, Klagenfurt, Johanesburg, Nowy Jork).

Należy do Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz do Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich.

Jest również autorką poezji – wydała 4 tomiki wierszy ilustrowane własnymi grafikami: „Nastroje i grafiki” (2008), „Wirtualna bańka (2009), „Pokłonił się czas” (2012), „Rozsypane korale” (2018).

Jest związana z grupą literacką „Każdy” działającą w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie.

Przez 30 lat prowadziła, jako sekretarz naukowy ds. plastyki Olimpiadę Artystyczną Szkół Średnich organizowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Za pracę pedagogiczną i dokonania artystyczne otrzymała liczne dyplomy, wyróżnienia, medale i odznaczenia, spośród których wymienimy tylko niektóre: odznaka „Przyjaciel dziecka”, odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, odznaka „Honoris Gratia”.

Na wystawie „Trochę wiosny jesienią: słowo i obraz” prezentowane są najnowsze prace Małgorzaty Pfisterer, których tematyka związana jest z naturą, a w szczególności z kwiatami.

Towarzyszą im wiersze z tomiku „Rozsypane korale” w wyborze dokonanym przez Autorkę.

 

Wystawę obrazów można oglądać w Wypożyczalni, w godzinach pracy Biblioteki.

Serdecznie zapraszamy!

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

VIII Małopolska Spartakiada Seniorów

W dniu 23.10.2021r odbyła się VIII Małopolska Spartakiada Seniorów w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Integracyjnych Nr.3 w Krakowie – dla uczczenia 116 rocznicy powstania ZNP oraz propagowania rekreacji wśród nauczycieli seniorów.

Organizatorem Imprezy był Zarząd Okręgu Małopolskiego i Małopolska Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP w Krakowie: Halina Bryg – Przew. Sekcji, oraz Zbigniew Makulec i Ignacy Sadko.

Otwarcia Spartakiady dokonała kol. Halina Bryg, w której  startowały reprezentacje Oddziałowych Sekcji z Gdowa, Gliwic, Krakowa- Krowodrzy, Nowej Huty, Śródmieścia, Podgórza, Limanowej, Nowego Sącza, Skawiny,  Suchej Beskidzkiej , Tarnowa,

Sędzią głównym był kol. Andrzej Pytlarz, który czuwał nad prawidłowym  przebiegiem konkurencji i punktacją.

Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej do 1951r. i powyżej 1951r życia. Każdy miał prawo startować w dowolnej ilości z siedmiu konkurencji, za które otrzymali medale i dyplomy od 1 – 3 miejsca. Wszyscy otrzymali koszulki okolicznościowe z nadrukiem  ZNP

Spartakiada przebiegała zgodnie w wymogami bezpieczeństwa Pandemia Covid 19. Zapewniono pomoc medyczną. Pomagali studenci AWF i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr. 158, jako wolontariusze.    Wspólny obiad ufundowany przez sponsora – Wyższą Szkołę Nauk Pedagogicznych – Instytut Studiów Podyplomowych zakończył Spartakiadę.

Wywiadu udzielił: Zbigniew Makulec

Notatkę sporządziła  – Zofia Stanisz Zoń

Zdjęcia: Wiesław Bryg

thumbnail_DSC01668                      thumbnail_DSC01665 thumbnail_DSC01664 thumbnail_DSC01738 thumbnail_DSC01739 thumbnail_DSC01745

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Szkolenie Zarządu i Przewodniczących Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP  w Zakopanem na „Ciągłówkach”
w dniach 21- 24. 09. 2021

Organizatorem spotkania była Przewodnicząca Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie – Halina Bryg. Gośćmi– Przewodniczący Krajowej SEiR ZNP w Warszawie – Zbigniew Dworecki, Prezes ZNP Okręgu Małopolskiego w Krakowie – Arkadiusz Boroń, oraz Maria Król i Maria Kramarczyk – prelegentki
W szkoleniu uczestniczyło 45 osób.

Szkolenie odbyło się z zachowaniem bezpieczeństwa i wszelkich wymogów sanitarnych  ze względu na Covid 19.

Koleżanki z Oddziałowej SEiR z Zakopanego Grażyna Warot i Krystyna Niwińska wprowadziły nas w niecodzienny klimat zakopiańszczyzny- „Zakopane – stolica Tatr i współczesność”. Przybliżyły atrakcje stolicy Tatr i ludzi zasłużonych.

„Ciągłówki” – Nauczycielskie Centrum Wypoczynkowo – Rehabilitacyjne – to Ośrodek ZNP położony w południowo – zachodniej części Zakopanego w pobliżu kolejki szynowej na Gubałówkę a stokiem narciarskim Harenda, z pięknym widokiem na Tatry

Historię tego obiektu przybliżyła nam W – ce Przew. Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie – Anna Jasica, który to w roku 1925 pełnił funkcje sanatorium nauczycielskiego dla ludzi chorych na gruźlicę. Wybudowany został w całości z funduszy związkowych. Stanowi pomnik i symbol związkowej ofiarności, który wspieramy.

Członek Zarządu Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie – Elżbieta Baran złożyła analizę sprawozdania z działalności Sekcji Oddziałowych, w czasie pandemii za lata 2019 – 2020.
Po burzliwej dyskusji wysunięto wnioski pod adresem Sekcji Oddziałowych, Okręgowej i Krajowej.

Zaproszone kol. Maria Kramarczyk z Oświęcimia i Maria Król z Limanowej brały udział  w 2020 r w konkursie zorganizowanym przez Krajową SEiR dla upamiętnienia 80 –tej rocznicy TON. Celem konkursu było przypomnienie młodemu pokoleniu i upowszechnieniu wiedzy
o bohaterskiej postawie polskich nauczycieli w czasie II wojny światowej. Zaprezentowały prelekcję na temat: „Pamięć i upowszechnianie wiedzy o tajnym nauczaniu na terenie Oświęcimia”, oraz „Tajne nauczanie na Ziemi Limanowskiej

Prezes ZNP Okręgu Małopolskiego – Arkadiusz Boroń przedstawił aktualną sytuację w oświacie. Zwrócił uwagę na to, że propozycje Ministerstwa Oświaty nie służą podniesieniu prestiżu nauczyciela.

Są wyrazem braku szacunku dla tej grupy zawodowej i nieznajomości realnych warunków jej pracy.

ZNP domaga się, by wynagrodzenie nauczycieli było związane ze średnią płacą w gospodarce narodowej. Protestuje przeciwko „rzekomej podwyżce”, którą nauczyciele sfinansowaliby ją sami. Zachęcił wszystkich do zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”..

Przedstawił wizję stworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Tajnej Organizacji Nauczycielskiej na tyłach krakowskiej siedziby ZNP przy ul. Karmelickiej 32. Byłby to skwer im. TON  ze ścieżką edukacyjną, zagospodarowaniem piwnic na gabloty multimedialne z materiałem archiwalnym dla upamiętnienia 20 tysięcy polskich nauczycieli, którzy nauczali w podziemiach,  z czego 8 tysięcy z nich zostało zamordowanych przez Niemców.

Zbigniew Dworecki – Przewodniczący Krajowej SEiR w Warszawie zajął stanowisko dotyczące Funduszu Świadczeń Socjalnych, Funduszu Senior, Funduszu Zdrowia, Folderze Zdrowia, konieczności opłacania składek członkowskich, sprawozdań opisowych.

Kronikarka Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Krakowie – Zofia Stanisz – Zoń przedstawiła, na czym polega jej praca. Podkreśliła ciężką i odpowiedzialną pracę kronikarza. Zwróciła się z prośbą do przewodniczących Sekcji Oddziałowych, by doceniły  trud i wysiłek kronikarek. Podała termin Małopolskiego Przeglądu Kronik za lata 2019 – 2022 oraz jego cel, przypomniała o obowiązku pisania artykułów do Małopolskiej Kroniki. Poinformowała o przeprowadzonym szkoleniu kronikarek w lutym br., o wystawie multimedialnej poświęconej postaci Wielkiego Polaka Św. Jana Pawła II z okazji 100 – rocznicy urodzin i 27 rocznicy Jego Pontyfikatu, o przygotowaniach przez kol. Hannę Jakubek następnej prezentacji multimedialnej z okazji 115 – lecia ZNP oraz planach działalności artystycznej na przyszłość.

W- ce Przew. Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP Ewa Maria Adamska przypomniała zasady dokumentowania pracy Sekcji Oddziałowych.

Ignacy Sadko – Członek Zarządu Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP podał termin Spartakiady dla Seniorów, Halina Bryg –podała termin spotkania świątecznego w Niepołomicach.

W trzecim dniu, część uczestników wyjechała do Bratysławy, pozostali wracali do domów lub zwiedzali atrakcyjne obiekty Zakopanego podziwiając jego panoramę.

Kronikarka Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP  -Zofia Stanisz – Zoń

Relacja zdjęciowa:

SAM_2695             SAM_2668 SAM_2691        SAM_2685       SAM_2667     SAM_2662

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Szkolenie Zarządu
Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w Warszawie

1 września 2021r Zarząd Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP przed Pomnikiem Nauczycieli Tajnego Nauczania na warszawskim Powiślu, uczestniczył w uroczystym Apelu Pamięci z okazji 80 rocznicy TON.

Złożył wiązankę kwiatów i oddał hołd niezwykłym nauczycielom – bohaterom II wojny światowej. złożenie kwiatów          DSC01239

Władze Sekcji

Władze ZNPW Apelu uczestniczyli przedstawiciele władz związkowych ze Sławomirem Broniarzem – prezesem ZNP, oświaty, wojska, władz Warszawy, nauczyciele, delegacje warszawskich szkół z pocztami sztandarowymi uświetniając programem artystycznym uroczystość.

Padało wiele nazwisk nauczycieli bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę z narażeniem życia. To oni zrzeszeni w ZNP włączali się w działalność konspiracyjną w Powstaniu Warszawskim, w którym zginął przedwojenny prezes ZNP – Zygmunt Nowicki – jeden z przywódców Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, poseł na Sejm II RP, redaktor „Głosu Nauczycielskiego”

Sam Związek przeszedł do konspiracji już w 1939r przyjmując nazwę TON. Przystąpił do organizowania polskiej oświaty, stając się głównym filarem działalności edukacyjnej Polskiego Państwa Podziemnego.

3 września Zarząd spotkał się z Prezesem ZG ZNP- Sławomirem Broniarzem, który zapoznał nas z historią budynku ZNP, kierunkami zmian w oświacie. Podkreślił, że ZNP, jako jeden najstarszy  i największy związek zawodowy pracowników oświaty i wychowania w Polsce, walczy o lepsze warunki pracy, godne podwyżki płac i zabezpieczenia socjalnego pracowników oświaty.

SAM_2649 SAM_2648 SAM_2650

ZNP nie godzi się z rządem na wprowadzenie wyższego pensum, odebrania części dodatków i obcięcia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w poczet „rzekomej podwyżki”, Zbierane są podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Godna płaca i wysoki prestiż nauczyciela”

Prezes Broniarz zapoznał z zasadami przyznawania zniżek w obiektach ZNP, zachęcał do wstępowania w szeregi Związku nauczycieli młodych.

 

Zarząd zwiedził Pałac Króla Jana III na Wilanowie – pierwsze polskie muzeum starożytności, prezentujące bogatą kolekcję dzieł sztuki europejskiej i orientalnej oraz bezcenne pamiątki związane z rodem Sobieskich piękne parki i ogrody.

DSC01315

Zarząd przygotował program spotkania do Zakopanego na szkolenie Przewodniczących SEiR  w  dniach 21 – 24. 09, przydzielił zadania poszczególnym swoim członkom.

 

Szkolenie kronikarzy

W dniu 9 czerwca 2021 r w Krakowie hotelu „Logos” odbyło się szkolenie kronikarzy SEiR ZNP Okręgu Małopolskiego. Organizatorem szkolenia była kol. Halina Bryg – Przewodnicząca Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP i równocześnie Wiceprzewodnicząca Zarzadu Krajowej SEiR .   W szkoleniu uczestniczyło 17 osób.

Zaproszeni Goście to: Arkadiusz Boroń – Prezes Okręgu Małopolskiego ZNP, Beata Bartusik – Waśniowska– Sekretarz Zarządu Okręgu ZNP, Ewa Adamska – Wiceprzewodnicząca SEiR  Okręgu Małopolskiego. Danuta Studziżba – Księgowa Okręgu Małopolskiego.

Szkolenie prowadziła Zofia Stanisz – Zoń – Kronikarka Okręgu Małopolskiego SEiR

Prezes Okręgu Małopolskiego Arkadiusz Boroń przedstawił projekt powstania w Krakowie pierwszego w Polsce Muzeum TON dla upamiętnienia i uczczenia pamięci ludzi tamtych lat. Zwrócił się do kronikarzy z prośbą o szukanie materiałów na swoim terenie o nauczycielach związanych z tą działalnością w czasie II wojny światowej.

Pierwsza część  szkolenia obejmowała teorię, której tematyka dotyczyła prawidłowego prowadzenia kronik: – Co to jest kronika? – jej wygląd, funkcja, znaczenie, cechy, cel prowadzenia, znaczenie dokumentacji kronikarskiej, dane merytoryczne, zasady dokumentowania, cechy i rola kronikarza, notatka kronikarska, język kroniki.

Druga część praktyczna. Przykłady i analiza notatek z przywiezionych kronik Sekcji Oddziałowych. Różnorodność kronik: od pisanych ręcznie, po nowoczesne techniki komputerowe, była okazją do wymiany doświadczeń
Analiza wpisów Sekcji Oddziałowych do Małopolskiej Kroniki – nieprawidłowości, wyróżnienia), pisemna – relacja ze szkolenia. „Jak i o czym pisać do Kroniki Małopolskiej”

Prezentacja i analiza  wpisów do Kroniki Małopolskiej na temat „ Praca Sekcji w 2020r w okresie coronawirusa”.

    Trzecia część informacyjna: Kronikarze zostali zapoznani z propozycjami regulaminu i kryteriami oceniania kronik opracowany przez Małopolską SEiR,  kryteriami oceniania kronik oraz informacjami pomocniczymi do prowadzenia kronik SEiR przez Krajowy Zarząd SEiR w Warszawie z ubiegłej kadencji.  Wywołał on najwięcej kontrowersji zwłaszcza jego punktacja „Rodzaje działalności”, które w większości nie dotyczą pracy kronikarza i nie powinny wpływać na ocenę kronik. Zapoznano z regulaminem „Małopolski przegląd Kronik” obejmujący lata 2019 – 2022 w Krakowie, oraz kryteriami oceniania kronik.

Kronikarze podkreślali potrzebę takich szkoleń, które sprzyjają wymianie doświadczeń i zacieśnianiu bliższych relacji, co wpłynie, na jakość ich niełatwej pracy kronikarskiej ku pamięci kolejnych pokoleń.

Otrzymali zestawy materiałów pomocnych do prowadzenia kronik „Jak prowadzić kronikę” i „ABC kronikarza”, regulaminy konkursów i przeglądów kronik, informacje pomocne do prowadzenia kronik przez SEiR oraz kryteria oceniania kronik przysłane z Zarządu Krajowej SEiR.

Opis przygotowała kol. Zofia Stanisz – Zoń

Zdjęcia wykonała kol. Maria Kramarczyk

img_17 img_16 img_12 img_5 img_8 img_11 img_1 img_3

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

SPOTKANIE ZARZĄDU I PRZEWODNICZĄCYCH ODDZIAŁOWYCH SEiR ZNP OKRĘGU MAŁOPOLSKIEGO –

– HOTEL „LOGOS” W KRAKOWIE

W dniu 1 czerwca 2021 roku, po długiej pocovidowej przerwie odbyło się spotkanie Zarządu Okręgowej Małopolskiej SEiR ZNP w budynku ZNP oraz Przewodniczących Oddziałowych Sekcji w hotelu „Logos” z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Obecne były 44 osoby.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Prezes ZNP Arkadiusz Boroń, który zgodnie z Uchwałą ZG ZNP z dnia 23 czerwca 2020 roku podpisanej przez Prezesa ZNP Sławomira Broniarza wręczył odznaki dla zasłużonych organizatorów kultury, sportu i turystyki kol. Zbigniewowi Makulec, kol. Grażynie Rzeszót i kol. Zofii Stanisz – Zoń

Wystąpienie Prezesa dotyczyło ogólnej charakterystyki sytuacji w oświacie.
Wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją materialną nauczycieli. Pokreślił rolę Związku w zapobieganiu niekorzystnym zmianom dotyczących pensum oraz prestiżu zawodu nauczyciela.  Związek nie godzi się na propozycje MEiN dotyczące zmian statusu zawodu nauczyciela. ZNP chce rzeczywistego zwiększenia prestiżu zawodu nauczyciela, godnej pensji w oświacie, godnej waloryzacji rent i emerytur obecnych seniorów, którzy budowali ten Związek.

Przedstawił propozycję utworzenia w Krakowie Muzeum TON i „Ścieżki edukacyjnej śladami TON”, by uczcić pamięć założycieli i często już zapomnianych działaczy ZNP. Zwrócił się z prośbą o rozpropagowanie wśród członków Związku możliwości skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji pocovidowej w Uzdrowisku Nałęczów lub innych sanatoriach, czy szpitalach.

Poinformował o zniżkach dla członków Związku w ośrodkach wypoczynkowych i hotelach związkowych.
Przekazał prośbę od Przewodniczącego Krajowej SEiR Zbigniewa Dworeckiego, który zwrócił się do prezesów Oddziałowych Sekcji o przekazywanie wszystkich informacji z Zarządu Głównego na bieżąco Przewodniczącym Sekcji Oddziałowych m.in. Propozycje i informacje potencjalnych autorów publikacji o Liceach Pedagogicznych, o rozstrzygnięciach konkursu „Pamięć i tożsamość”, funduszu socjalnym i innych.

Podał, że Ogólnopolskie uroczystości 115 – lecia ZNP i 80 – tej rocznicy TON, które miały odbyć się w 2019 roku mogą odbyć się w październiku z okazji DEN na Uniwersytecie Pedagogicznym lub AGH w Krakowie po podjęciu ostatecznej decyzji przez ZG ZNP w Warszawie.

Planowana przez Sekcję wystawa artystyczna dla uczczenia 115 rocznicy ZNP jest możliwa „ na żywo” lub w razie nasilenia pandemii wirtualnie, o co zwróciła się z zapytaniem organizatorka wystaw – kol. Zofia Stanisz – Zoń

Na posiedzeniu Zarządu podjęto uchwałę: o dofinansowanie publikacji na temat TON dla Sekcji Oddziałowej z Limanowej i Oświęcimia, organizacji wyjazdowego posiedzenia Zarządu do Warszawy, przygotowanie szkolenia dla Przewodniczących w Zakopanem, tematyką szkolenia z wystąpieniem autorek opracowań o TON Marią Król i Marią Kramarczyk, organizacją wycieczki do Bratysławy.

Przewodnicząca Sekcji kol. Halina Bryg wręczyła Sekcjom Oddziałowym podziękowania za wsparcia „Funduszu Senior” tak bardzo potrzebnego ludziom dotkniętym chorobą.

Kol. chętnie dzieliły się organizacją pracy w czasie pandemii. Wszystkie wypowiadały się, że był to okres bardzo trudny. Formy pracy i pomocy były i są różnorodne: począwszy od kontaktów telefonicznych, robienie zakupów podstawowych artykułów spożywczych, lekarstw, szycie maseczek, zapomogi statutowe i losowe, życzenia z okazji świąt, obdarowywanie upominkami, wolontariat, rejestracje w przychodniach, czy pomoc przy umieszczeniu chorego w szpitalach i wiele innych.

Przewodniczący zaniepokojeni są faktem, że emeryci – członkowie ZNP piszący o zapomogi statutowe czy regulaminowe z funduszy związkowych, nie mogą ich otrzymać w przypadku braku opłacenia składek na bieżąco w wysokości zgodnej ze statutem ZNP.

Plan VII Małopolskiej Spartakiady Sportowej przedstawił kol. Zbigniew Makulec

Kol. Zofia Stanisz – Zoń zaprosiła chętne kol. kronikarki zwłaszcza początkujące do wzięcia udziału w szkoleniu kronikarek w dniu 9 czerwca do Hotelu „Logos”

Na zakończenie spotkania podano obiad.

SAM_2581 SAM_2580 SAM_2579 SAM_2578 SAM_2577 SAM_2576 SAM_2575 SAM_2573 SAM_2572

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

nekrolog

ROK 2020

To bardzo trudny rok. Tyle szczytnych planów. I co? I nic z tego! Pandemia, szerzące się zakażenia koronawirusem, obostrzenia sanitarne uniemożliwiły realizację zadań.

Musieliśmy zrezygnować – ze spotkań przewodniczących Sekcji, imprez kulturalnych, wycieczek, turnusów rehabilitacyjnych, organizacji wystaw, zawodów sportowych, szkolenia kronikarek  i nowych przewodniczących. Niektóre przesunięte zostały na 2021r

Z zaplanowanych posiedzeń Zarządu i Prezydium odbyły się dwa. Jedno stacjonarne i jedno zdalne, na których opiekunowie rejonów złożyli sprawozdanie o trudnościach, możliwej pracy w czasie pandemii oraz formach wzajemnej pomocy.

Sekcja musiała się zmierzyć z tymi trudnościami. Z pomocą Zarządu Okręgu Małopolskiego zorganizowano pracę zdalną.
Przy współpracy z Zarządami Oddziałów wysyłano do przewodniczących Sekcji pocztą internetową ważne komunikaty informującego działaniu Sekcji Okręgowej, pomocnicze materiały z Sekcji Krajowej. Korzystano także z kontaktów indywidualnych drogą telefoniczną i e – mailową

Mimo pandemii Sekcja pracowała systematycznie: pełniła dyżury w siedzibie Związku, sporządziła pełną listę – 470 członków należących do ZNP ponad 60 lat, przesyłała imienne dyplomy z podziękowaniem Prezesa ZG ZNP i przewodniczącego Sekcji Krajowej.

Uczestniczyliśmy w realizacji filmu promującego Okręg Małopolski „Świadkowie historii” – Uczestnicy tajnych kompletów i najbliżsi członkowie rodzin nauczycieli TON wystąpili w kilku scenach filmu 80 – tej rocznicy powstania TON.

Członkowie Okręgu Małopolskiego brali udział w Ogólnopolskim konkursie „O tajnym nauczaniu” i „Życie w reżimie sanitarnym”. Swoje odczucia publikowali także na łamach Głosu Nauczycielskiego i wpisach do kroniki okręgowej.

Kronikarka Sekcji opracowała szczegółowa tematykę szkolenia kronikarek i regulamin konkursu kronik

Priorytetem działań Sekcji była w miarę możliwości pomoc i wspieranie potrzebujących kol. i kol. chorych, samotnych – zapomogi zdrowotne

Ten trudny czas „zostań w domu seniorze” wykorzystano do opracowania publikacji „Spojrzenie wstecz”. Są to wspomnienia Absolwentów Liceum Pedagogicznego w Bochni. Publikacja ma na celu podkreślić rolę Liceum Pedagogicznego dla rozwoju oświaty i ocalić od zapomnienia to, co bezpowrotnie minęło.

Dzięki pomocy Zarządu Okręgu Małopolskiego zainstalowano niezbędne urządzenia elektroniczne do pracy zdalnej, oprogramowanie do prowadzenia wideokonferencji oraz program TEAMS dla chętnych członków SEKCJI .

Rok 2020 – to koszmar, brak koleżeńskich kontaktów, wymiany doświadczeń. Ciągły strach, niepewność, lęk

 

 

 

 

Na Święta Bożego Narodzenia 2019  i Nowy Rok 2020 przew. Sekcji kol. Halina Bryg, przesłała pocztą elektroniczną życzenia.

W dniu 16 grudnia 2019 r uroczyste spotkanie Zarządu i Przewodniczących Okręgowej SEiR ZNP w Krakowie swoją obecnością zaszczyciły władze związkowe Okręgu Małopolskiego: kol. Beata Bartusik – Wiśniowska, kol. Marta Nazimek – Kolano – Klub Młodego Nauczyciela,kol. Krystyna Kucała była Wiceprzewodnicząca, Danuta Studziżba – księgowa, Aleksander Szary, Kazimierz Duplak, Wiesław Bryg oraz byli przewodniczący Oddziałowych Sekcji

„Hawełka” najstarsza restauracja w Rynku Głównym w Krakowie, której właściciel Antoni Hawełka postanowił, że jego lokal zasłynie nie tylko w Polsce, ale i na świecie wyśmienitymi, polskimi potrawami, wystrojem i wyjątkową atmosferą. Słowa dotrzymał – powiedziała kol. Ewa Adamska, przybliżając jej historię.

Spotkanie miało wyjątkowy charakter. Przewodnicząca Okręgowej SEiR kol. Halina Bryg złożyła wyrazy uznania i podziękowania ustępującym kol. i kol. z Zarządu Okręgowej Sekcji oraz byłym przewodniczącym Oddziałowych SEiR, za zaangażowanie i ofiarne wypełnianie zadań w poczuciu odpowiedzialności za oświatę, Związek, jego rangę i autorytet, życząc im dobrego zdrowia oraz pomyślności na dalsze lata. Podziękowała również kol. pełniącym obecnie funkcje w Zarządzie za bezinteresowne poświęcenie i zaangażowanie
w działalność Sekcji.
Przedstawiła skład nowego Zarządu oraz zaprezentowała nowo wybranych przewodniczących Sekcji.

Po sprawozdaniu z działalności finansowej zapoznała z planem pracy na 2020 rok. Na zakończenie złożyła życzenia spokojnych, radosnych, pełnych rodzinnego ciepła świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, sukcesów w pracy związkowej i życiu osobistym.

Podobne życzenia przekazały nam władze związkowe, podkreślając znaczenie takich spotkań, które sprzyjają pielęgnowaniu i odnawianiu więzi z innymi, kultywowaniu tradycji życząc, by ten wyjątkowy czas był pełen pięknych chwil, rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości, a nachodzący 2020 Rok obfitował w nowe inspiracje, pomyślne wydarzenia, które dają energię na każdy dzień

Przy dzielenia się opłatkiem padało się wiele ciepłych, serdecznych słów, życzenia zdrowia, radości, by spotkać się za rok.  Dało zauważyć się radość i łzy wzruszenia.

Kolędy i pastorałki w wykonaniu solistki Adrianny Ochał wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój

Zupa grzybowa i ryba z kapustą były dopełnieniem spotkania.

W spotkaniu uczestniczyło 75 osób.

SAM_2271 SAM_2272

 

SAM_2275 SAM_2270 SAM_2276