XXXIX Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju odbyły  się 27-29 kwietnia br. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Jak co roku delegacja Okręgu Małopolskiego była obecna, przeżywając chwile zadumy podczas Marszu Milczenia i oddając hołd Nauczycielom pomordowanym w Auschwitz – Birkenau.
To ważne chwile refleksji, zwłaszcza w obliczu okrutnej wojny tuż za naszą granicą.
Dziękujemy wszystkim za udział.

Trasa przemarszu: Od Bramy Głównej „Arbeit Macht Frei”pod Ścianę Śmierci. Delegacja uczestników przeszła do celi Maksymiliana Kolbego w Bloku 11. Następnie pod Tablicę upamiętniającą zamordowanych nauczycieli.

12:30 Spotkanie przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Brzezince. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Na zakończenie obchodów zostanie przekazana „Iskierka Pokoju”

Uczestnicy:

• Sławomir Broniarz, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
  • Krzysztof Jan Klęczar, Wojewoda Małopolski
  • Gabriela Olszowska, Małopolska Kurator Oświaty
  • Aleksandra Dyla, Śląska Kurator Oświaty
  • Barbara Popielarz, Wiceprzewodnicząca OPZZ
  • Sebastian Koćwin, Wiceprzewodniczący OPZZ
  • Błażej Mądrzycki, Wiceprzewodniczący OPZZ
  • Przedstawiciele Prezydium Zarządu Głównego ZNP oraz reprezentacje związkowych struktur a także Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP
  • Delegacje szkół z terenu Śląska i Małopolski
  • Uczniowie i Nauczyciele