Wojna na Ukrainie trwa już ponad 50 dni. Do Polski wraz z bliskimi, przyjechały setki tysięcy dzieci. Wiele z nich poszło do polskich szkół, przedszkoli i żłobków. W Tarnowie do szkół podstawowych uczęszcza obecnie ponad 300 dzieci z objętej wojną Ukrainy.

W Tarnowie pomoc uchodźcom trwa od początku wybuchu wojny. Solidarnie, w pomaganie włączyli się tarnowianie, firmy prywatne, instytucje państwowe. Józef Sadowski, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie opowiada: „Gdy otrzymaliśmy informacje o przyjeździe rodzin, dzieci i młodzieży z Ukrainy, od razu podjęliśmy decyzję o pomocy. Zbieraliśmy i nadal kompletujemy niezbędne środki higieniczne, żywność i ubrania. ZNP w Tarnowie, całe środowisko oświatowe, każdy nauczyciel, uczeń, dyrektorzy włączyli się w pomoc. Ta solidarność była i jest niesamowita”.

Ukraińskie dzieci, które rozpoczęły naukę w polskich szkołach muszą odnaleźć się w nowych realiach. Nowy język, nowi rówieśnicy, nowi nauczyciele, nowe wymagania szkolne. Józef Sadowski potwierdza Wszystkie dzieci zostały przyjęte z otwartymi ramionami i mają wsparcie wśród kadry nauczycielskiej, władz samorządowych Tarnowa. Wiem również, z opowiadań nauczycieli, że i rówieśnicy bardzo chętnie pomagają nowym kolegom w adaptacji”. Wsparcie nowych uczniów było jednym z tematów, poruszanych na spotkaniu z Prezesami Ogniska ZNP. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Nauczycielskiej Agencji Ubezpieczeniowej Pan Marcin Krzyszko i Wojciech Schmidt, która po rekomendacji ZNP, postanowiła wesprzeć materiałami szkolnymi ukraińskich uczniów  tarnowskich Szkół Podstawowych nr 1, nr 8, nr 15 oraz 24. Dzieci otrzymały szkolne pomoce: zeszyty, kredki, długopisy, flamastry, młodsze dzieci kolorowanki i słodycze.

Uczniowie z tych Szkół w podziękowaniu Gościom – wśród których była również w-ce Prezydent Miasta Tarnowa Pani Bogumiła Porębska – zaprezentowały krótkie występy artystyczne. Były to mini koncerty uczniów grających na akordeonie i harmonii, piękne śpiewanie pieśni ukraińskich oraz tańce z elementami polsko – ukraińskimi. W spotkaniach uczestniczyli rodzice dzieci ukraińskich w oczach który było widać wzruszenie i łzy.

NAU wspiera ukraińskie rodziny z dziećmi od początku wojny na Ukrainie. Firma podjęła współpracę ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, na której konto  przekazała 300 paczek z upominkami dla ukraińskich dzieci, nad k Fundacja sprawuje opiekę. Nauczycielska Agencja Ubezpieczeniowa,  jako firma od ponad 20 lat zajmująca się pracownikami oświaty.  Do tej pory NAU przekazało ponad 500 paczek do szkół w całej Polsce. Wierzymy, że tylko dzięki wspólnej pomocy i pracy będziemy mogli wesprzeć naszych sąsiadów w tak trudnych dla nich czasach.

Na zdjęciu: moment przekazania upominków dla dzieci z Ukrainy oraz wspólne fotki z nauczycielkami z Ukrainy.

IMG_6719 IMG_6760 IMG_6731IMG_6662

Związek Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie i Nauczycielska Agencja Ubezpieczeniowa razem dla uczniów z Ukrainy