Oddział ZNP Kraków –Powiat otrzymał zaproszenie na seminarium polsko- ukraińskie na temat: „POLSKIE SZKOŁY NA UKRAINIE – RÓŻNE FORMY NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO”.  Zaproszenie wystosował Prezes Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie Pan Adam Chłopek

Zarząd Oddziału ZNP Kraków –Powiat w 2018 r. nawiązał współpracę ze Zjednoczeniem Nauczycieli Polskich na Ukrainie. Jednym z konkretnych przykładów tej współpracy był pobyt czterech nauczycielek z Ukrainy w nauczycielskich rodzinach i szkołach naszego powiatu. Wizyta miała charakter dydaktyczno- integracyjny. Nauczycielki poznawały nasze szkoły, polski system oświaty, programy nauczania, organizację pracy polskiej szkoły. Polscy nauczyciele zapoznali się z założeniami Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie, które zakłada rozpowszechnianie w społeczeństwie ukraińskim wiedzy o Polsce, jej kulturze, historii, codzienności.  ZNP na Ukrainie sprzyja  rozwojowi kultury polskiej wśród  Polaków mieszkających na Ukrainie.

Oddziałem realizującym powyższe cele i zadania jest Ogólnoukraińskie Koordynacyjno- Metodyczne  Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu. Prowadzi ono szkolenia metodyczne dla nauczycieli polskich na Ukrainie, tworzy programy nauczania , scenariusze lekcji i podręczniki. Równolegle rozwija działalność kulturalną i naukową organizując wystawy, wernisaże, prelekcje. Promocja kultury polskiej odbywa się także na łamach czasopisma „ Głos Nauczyciela”.  Zjednoczenie współpracuje z Ministerstwem Edukacji, Ambasadą Polski w Kijowie, konsulatami a także z wieloma stowarzyszeniami i fundacjami w zakresie działalności kulturalnej.

Działalność naukowa Zjednoczenia obejmuje organizowanie seminariów naukowo-metodycznych, kursów kwalifikacyjnych dla nauczycieli, sesji popularno- naukowych, przygotowanie sesji wyjazdowych , uczestnictwo w konferencjach naukowych organizowanych  przez ośrodki naukowe, fundacje i stowarzyszenia.

Odpowiadając na zaproszenie ukraińskich nauczycieli zrzeszonych w Centrum,  zaproponowaliśmy wspólne świętowanie Dnia Edukacji Narodowej. Miał to być udział we wspólnym seminarium , na którym nastąpiłaby wymiana doświadczeń i wzbogacenie wiedzy o pracy nauczycieli  w Polsce i na Ukrainie.

Plany wspólnej wymiany doświadczeń zostały zrealizowane w formie wyjazdu polskich nauczycieli na Ukrainę w dniach 18-20 października 2019. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Drohobycz, gdzie Zjednoczenie ma swoją siedzibę. Korzystając z okazji , spełniliśmy życzenie Pana Adama i przywieźliśmy podręczniki szkolne do nauki języka polskiego i nauczania początkowego, o które prosili pracownicy Zjednoczenia.  Pan Adam Chłopek wyraził swoją wdzięczność za ten prezent, który bardzo im się przyda w dalszej pracy.

Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy także  relacji pracowników o początkach tej siedziby, o problemach z działalnością Zjednoczenia. Największym problemem, z którym boryka się ta organizacja,  jest brak  wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej do nauki języka polskiego. Wielu uczniów na Ukrainie wybiera język polski jako drugi język obcy w szkole i doświadczona kadra jest tam niezbędna. Wiele rodzin ukraińskich wysyła swoje dzieci do szkół polskich . Takich uczniów mamy także w szkołach naszego oddziału.

Pan Adam bardzo podziękował za przyjęcie nauczycielek w czerwcu ubiegłego roku w szkołach naszego Oddziału. Była to dla nich okazja do obserwacji i wymiany doświadczeń z naszymi nauczycielami. Kol.  Arkadiusz Boroń, Prezes Oddziału Kraków- Powiat, wyraził chęć  pomocy Zjednoczeniu. Będzie to przyjęcie grupy nauczycieli , którzy chcieliby doskonalić swoje umiejętności dydaktyczne w polskich szkołach, zbiórka podręczników i środków potrzebnych do nauki języka polskiego. Może uda się również wysłać polskich nauczycieli na Ukrainę. Spotkanie zakończyło się podpisaniem przez Pana Adama Chłopka i  Arkadiusza Boronia, stosownego porozumienia między Zjednoczeniem Nauczycieli Polskich na Ukrainie a ZNP Kraków- Powiat.

ukraina 2 ukraina3

Nie zapominając o Polakach na Ukrainie oraz o polskich korzeniach na tych terenach odwiedziliśmy także Lwów.  Jak wielu odwiedzających to miasto, my również nasze kroki skierowaliśmy na cmentarz Łyczakowski, gdzie znajdują się groby wybitnych Polaków. Nie zapomnieliśmy  o najmłodszych bohaterach tego miasta, o ” Orlętach  Lwowskich” , odwiedziliśmy miejsce ich spoczynku składając tam kwiaty . Jak ważne jest to  miejsce dla Polaków pokazuje wygląd cmentarza. Jest pięknie odnowiony.

    ukraina 4           ukraina6       ukraina5

Uczestnicy wyjazdu byli pod urokiem miejsc, które odwiedziliśmy. Spotkaliśmy wspaniałych ludzi, którzy dbają o podtrzymanie polskości na tych terenach, jak wspomniany Pan Adam Chłopek. Wszyscy chętnie odwiedzimy te miejsca ponownie.

Urszula Domino

Wiceprezes Oddziału ZNP Kraków – Powiat

ukraina1      ukraina7

Relacja z wizyty na Ukrainie